"Beatlesi" su možda pjevali da je ljubav sve što nam je potrebno, ali u Južnoj Koreji zaljubljenim parovima koji žele da se vjenčaju potrebno je i mnogo novca - gotovo 200.000 dolara - što je četiri puta više od prosječne godišnje zarade.

http://www.oslobodjenje.ba/portal/images/articles/vjencanje-u-juznoj-koreji-cetverostruko-skuplje-od-zarade.jpg

Visoki troškovi rezultat su kombinacije kulturne tradicije koja podrazumijeva kupovinu luksuznih poklona za članove porodica prije venčanja, kao što su bunde i dijamanti, i običaja da mladoženja mora da obezbijedi dom u kome će mladenci živjeti.

Prosječna cijena vjenčanja u 2011. godini skočila je oko 270 procenata u odnosu na 1999. a inflacija je u istom periodu porasla 45,5 procenata.

U prosjeku, Koreanci godišnje zarade oko 42.400 dolara a za vjenčanje im je potrebno mnogo, mnogo više. Zbog toga, parovi koji žele da se vjenčaju prinuđeni su da pozajmljuju novac od roditelja ili da dižu kredit.

Kako su iskreni razgovori o novcu kulturni tabu u Koreji, mnogi nerado pričaju o troškovima izlaska pred matičara.

"Ljude ovde brine šta će drugi da pomisle", kaže asistent profesora sociologije na ženskom univerzitetu Eva, Haris H. Kim.

"Vjenčanje je statusni simbol i pokazatelj gdje ste u društvu", kaže on.

Jedna 27-godišnja žena koja radi u finansijskom sektoru i koja je, kao i mnogi tražila da ne bude imenovana, rekla je da su njeni roditelji platili gotovo 90 procenata njenog 140 miliona vona (112.900 dolara) vrijednog vjenčanja.

"Morali smo da pozajmimo od roditelja koji su najvjerovatnije žrtvovali svoje penzione fondove", rekla je ona Reutersu.

Vaspitačica u vrtiću, koja se predstavila samo kao Kim i čiji je godišnji prihod 40 miliona vona, uzela je zajam na 45 miliona vona, kao i novac od roditelja da bi organizovala vjenčanje sa 600 gostiju. Par nije poznavao polovinu zvanica koji su bili prijatelji njihovih roditelja.

Pokloni takođe "jedu" veliki dio novca. Tradicionalno, porodice mlade i mladoženje razmjenjuju darove - svilu za odjeću i jednostavan nakit - u znak zahvalnosti. Ovih dana se međutim svila pretvorila u krzno ili luksuzne tašne, a nakit u dragulje.

Najveći dio budžeta ipak odlazi na stan. Prošle godine parovi su u prosjeku trošili 2,5 puta više novca na stanovanje nego 2000. godine što čini gotovo 70 posto troškova vjenčanja.

Menadžer sajta za upoznavanje partnera Sungmi Li kaže da je u posljednjih pet godina imala mnogo mušterija koje su tražile supružnika koji može da priušti sebi iznajmljivanje kuće.

Iako mnogi parovi rado troše novac, ima i onih koji nisu time oduševljeni.

"Ništa od tog skupog nakita nije korisno ili lijepo i znate da ćete na kraju žaliti što ste trošili novac na to umjesto kada ste u braku", kaže Kisun Li, 29-godišnji konsultant.

Objavi komentar Blogger

 
Top