Jedno je odsjesti u “ukletom hotelu”, a sasvim drugo susresti se sa potpuno napuštenim gradom koji je pritom i savršeno, gotovo morbidno, očuvan.
Predstavljamo vam neverovatne nenaseljene gradove u kojima i dalje možete osjetiti prisustvo njihovih nekadašnjih stanovnika.
1. St. Elmo, Colorado (SAD)
St. Elmo je napušteni grad u Chaffee okrugu (Kolorado, SAD). Osnovali su ga ljudi koji su bili u potrazi za srebrom i zlatom 1880. Međutim, zalihe su se iscrpile već 1922. od kada je potpuno napušten.
2. Chaco Canyon, New Mexico
Između 900. i 1150. godine Chaco Canyon bio je najveći centar kulture drevnog naroda Pueblo. Oni su gradili cigle od pješčara i dovlačili drvenu građu sa velikih udaljenosti kako bi napravili petnaest najvećih kompleksa koji su sve do 19. stoljeća bili najveće građevine u Sjevernoj Americi.
Pretpostavlja se da su ga stanovnici napustili oko 1130. zbog klimatskih promjena.
3. Bodie, California
Bodie je napušteni grad u planinskom vijencu Sierra Nevada. Postao je povijesnii park 1962. i svake godine ga posjeti oko 200.000 turista. Kao i većina napuštenih američkih gradova, iznikao je zbog potrage za zlatom i ugasio zajedno sa nestankom prirodnih rezervi.
4. Humberstone i Santa Laura, pustinja Atacama, Chile
Humberstone i Santa Laura je kompleks od 200 solana gde je živeo i radio veliki broj doseljenika iz Perua i Bolivije. Nalaze se u udaljenoj Pampi, jednoj od najsušnijih pustinja na svijetu i bili su naseljeni sve do 1960. kada je industrija soli potpuno propala. 2005. uvršteni su u UNESCO-ovu listu Svjetskog nasljeđa.
5. Bhangarh, Rajasthan, India
Bhangarh je napušteni grad poznat po neobičnim ruševinama. “Šuškalo” se da je uklet, ali je zapravo bio samo dio drevne vojne teritorije koja je danas popularna destinacija za vikend-turiste.
6. Kayakoy, Anatolia, Turska
Kayakoy selo na jugozapadu Turske gdje su kršćani grčkog porijekla živjeli do 1923. Napušteno naselje danas je muzej na otvorenom i sastoji se od stotina netaknutih kuća u grčkom stilu i crkvi koje obilaze mnogobrojni turisti.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Objavi komentar Blogger Facebook