Već treću godinu zaredo je Norveška proglašena najsretnijom zemljom na svijetu, a Centralnoafrička Republika najtužnijom, nakon velikog istraživanja o kvaliteti života koje je prveo britanski Institut Legatum.
S bruto društvenim proizvodom od 54.000 dolara po stanovniku, ova nordijska zemlja je među najbogatijima na svijetu, a na vrhu tablice našla se i zbog visokog društvenog kapitala i osjećaja sigurnosti.
U istraživanju su razmatrani kriteriji gospodarstva, poduzetništva, vlasti, edukacije, zdravlja, sigurnosti, osobne slobode i društvenog kapitala.
Danska je na drugom mjestu zbog velikih mogućnosti za poduzetnike i socijalnih jednakosti. U ovoj državi su troškovi osnivanja firme najniži.
Australija je na trećem mjestu i u odnosu na 2009. popela se za dva mjesta zbog izvrsnog obrazovanja, efikasne birokracije i pametnog korištenja prirodnih resursa.
Slijede Novi Zeland, kao zemlja s najvišom tolerancijom prema imigrantima, efikasnom vlašću, obrazovanjem i osobnim slobodama, i Švedska, gdje je visok nivo političkog sudjelovanja i društvene jednakosti u kombinaciji sa zaštitom okoliša i čak 123 mobilna telefona na 100 stanovnika.
Najtužnija zemlja za život je Centralnoafrička Republika gdje 10 posto djece umire tijekom prve godine života, na jednog učitelja dolazi 91 učenik, a osnovi za prosperitet ne postoje.
Slijede korumpirani Zimbabve, gdje se ne poštuju se ljudska prava i vlada konstantno političko nasilje, i Etiopija, gdje pismenost iznosi samo 30 posto, pothranjeno je 40 posto stanovništa, a stupanj nezaposlenosti iznosi 20 posto.
Pakistan je na četvrtom mjestu zbog neučinkovite i nestabilne vlade, i kao zemlja netolerantna prema strancima.
Jemen je peti na ljestvici najtužnijih zemalja zbog građanskih nemira, oganičenih sloboda i nemogućnosti obrazovanja žena. Tu svega trećina stanovništva aktivno radi.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Objavi komentar Blogger Facebook