Zakintos (Island of Zakynthos,Greece)
Zakintos (grčki: Ζάκυνθος), ovaj otok ponekad zovu i Zante po njegovu talijanskom imenu Zacinto ili Zante. Otok je dobio ime po Zakintosu, sinu trojanskog kralja Dardanusa.
Zakintos je treći najveći otok u Jonskom moru. Prostire se na površini od 410 km2, a dužina obale iznosi oko 125 km. Sa istočne strane otoka pružaju se ravnice koje se lagano spuštaju u mirne zaljeve i pjeskovite plaže, dok se sa zapadne strane nalaze planine.
Otok je pretežno brdovit i ima dosta podzemnih voda, pa samim tim i brojne izvore slatke vode. Zbog toga je otok zelen, jednim dijelom od maslinika, vinograda i limunovog drveća, jednim dijelom od voćnjaka i žitarica, kao i brojnih šuma koje se spuštaju sve do mora.
Klima je umjerena, a prosječna ljetna temperatura je 27 stupnjeva. Ovaj prelijepi otok biraju turisti željni provoda u mjestu Argasiju, ali i oni koji, pak, žele odmor u pravom smislu te riječi, mogu se odlučiti za Tcilivi. Temperature vode je oko 23 stupnja.
Otok Zakintos je dobilo ime po sinu čuvenog Dardanusa koji je prema grčkoj mitologiji bio Zeusov sin. O Dardanusovom sinu kao prvom doseljeniku na Zakintos govori Homer u Ilijadi i Odiseji. Prema ovom izvoru, Zakintos i njegovi ljudi su na otok došli između 1500. i 1600.g.pne.
Arheološka iskopavanja ukazuju na naseljenost otoka u neolitu. Zakintos je kao i ostali Jonski otoci šest stoljeća bio pod venecijanskom vladavinom (od 1194. do 1797.). S obzirom na to razumljiv je i veliki utjecaj venecijanske kulture. Mnogi bogati Zakinćani su slali svoju djecu u Italiju na obrazovanje. Jedan od njih je i veliki grčki pjesnik Dionisos Solomos.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata gradonačelnik Karer i svećenik Hrisostomos su postali čuveni po tome što su odbili da predaju nacistima Židove sa otoka. Sve Židove su sakrili, te su svi oni preživjeli rat poslije kojeg su se odselili u Izrael ili u Atenu.
Otok Zakintos je 1953. godine doživio seriju od 4 razorna potresa od kojih je najjači mjerio 7/3 stupnja Richterove skale. Skoro sve je uništeno, a jedine preživjele zgrade su bile Dionisios crkva, crkva Sv. Nikole i Nacionalna banka. Godine 2006. otok je doživio još dulju seriju jakih potresa magnituda između 5.4 i 9/5 stupnja Richterove skale.
Glavni proizvodi na Zakintosu su maslinovo ulje, grožđe, agrumi i brusnica. Na Zakintosu živi caretta caretta kornjača koja je ovdje zaštićena vrsta.
Prema popisu iz 2005. otok ima 41.472 stanovnika. Gustoća naseljenosti je 102 stanovnika na 1 km2. Zakintos ima najbrži rast stanovništva u Grčkoj. Zaintos je također jedna od samo tri područja u Grčkoj u kojima je prirodni priraštaj veći u selima no u gradovima.
Još fotografija možete pogledati OVDJE
Objavi komentar Blogger Facebook