Ekstremno peglanje sinteza je ekstremnog sporta i umjetničkog performansa, u kojemu ekstremni pojedinac uzme dasku za peglanje, odnese ju na malo neobičniju lokaciju (stijena, divlja rijeka, snježna planina) i ispegla nekoliko komada odjeće. Kao što i prvi ekstremni peglač kaže: "Ekstremno peglanje je opasan sport koji spaja uzbudljivost bavljenja ekstremnom outdoor aktivnošću sa zadovoljstvom koje izaziva dobro ispeglana košulja."

 http://www.muskiportal.com/wp-content/uploads/2011/04/man-ironing-on-M1.jpg

Neke od "peglačkih" egzibicija su, primjerice, peglanje u teškom penjačkom smjeru u stijeni, ili u šumi, te peglanje u kanuu. S druge strane, tu su zimski sportovi kao što su skijanje i bordanje. Nikako se ne bi smjeli zaobići niti spomenici od bronce nasred nekog trga, cesta. Iskustvo ronjenja ili peglanja u dubinama zaleđenog jezera također je poželjno, a vrhunac je ekstremno peglanje u ratnim zonama. Performans može izvoditi pojedinac ili grupa. Naravno, ako idete penjati stijenu, poželjno je da imate uz sebe i ekipu.

http://www.24sata.hr/image/ekstremno-glacanje-sport-popularan-u-japanu-504x335-20070834-20101019004317-26192.jpg

Britanska tradicija ekscentričnosti

Sve je počelo u Velikoj Britaniji, točnije Leicesteru, u ljeto 1997. godine. Kada se Phil Shaw, ili jednostavno – Steam, inače dobro odgojen mladić, vraćao sa napornoga posla u tekstilnoj tvornici, zadnja stvar koju je želio raditi po povratku kući bilo je – peglanje. Sunce je sijalo i Philu se puno više išlo penjati stijenu u prekrasno predvečerje. I slijedom zdrave logike izrodila se ideja o spajanju kućanskog posla s ekstremnim sportom, a rezultat je bio – ekstremno peglanje.

Iz Leicestera se sport proširio po cijeloj Britaniji, a zatim je mreža svih mreža učinila svoje i proširila njegovu slavu po svijetu. No, i sam Phil je krenuo na svjetsku turneju promoviranja svog sporta, te je posjetio Ameriku, Fiji, Novi Zeland, Australiju i Južnu Afriku. Na Novom Zelandu upoznao je grupu Nijemaca koja se oduševila njegovim projektom, i tako je nastao EII - Extreme Ironing International.

U tome tonu The Guardian objašnjava kako se ekstremno peglanje samo uspješno nadovezalo na britansku tradiciju ekscentričnosti.

http://dl.ziza.ru/other/052007/04/extrimeironing/tn.jpg

Tko se usudi baviti ekstremnim peglanjem?

Samo neustrašivi! Samo onaj tko je sklon rizicima može iskušati ekstremno peglanje, ali upozoravamo, izaziva ovisnost!

Za početak, preporuča se peglanje u sigurnosti vlastitog vrta, prije odlaska u planine, šume ili na javna mjesta. Osnovna oprema su daska i pegla. Peglačima se također preporučuje nošenje pune zaštitne opreme, kao što su pojas, užad i kaciga.

Kućno peglanje se obično obavlja u zatvorenim prostorima – dosadno, zar ne? Pa, prvi korak je izaći van i dodati malo rizika. To znači peglanje na izuzetno teškom penjačkom smjeru, ili nošenje daske i pegle na dubinu od 20 metara pod vodom s kompletnom ronilačkom opremom. Jedino ograničenje je vaša mašta. Samo pazite da pomno isplanirate svoje ekstremno peglanje. Obratite pozornost na vremenske uvjete jer se u planinama brzo mijenjaju i nikad sami ne peglajte ekstremno.

Otkud struja?!

U početku su ekstremni peglači koristili produžetke, ali su ubrzo shvatili kako je nošenje generatora poprilično ograničavajući faktor, no sada imaju pegle na baterije.

Kako se ekstremno peglanje sve više razvijalo i širilo, tako su i uvjeti postali sve zahtjevniji: recimo, peglanje pri bungee skoku drži prvo mjesto po ekstremnosti ekstremnog peglanja.

http://xaxor.com/images/other/8033/a96701_iron13.jpg

Rekordi…

2006. tim ekstremnih peglača postigao je dubinski rekord u ekstremnom peglanju, peglajući na 126m pod morem. Zadnji rekord postignula je 17. kolovoza 2006. 39-ogodišnja Londončanka Louise Trewavas. Bilo je to u Plavoj rupi na Crvenom moru, a dubina je iznosila 137m. Louise je ujedno i prva osoba koja je postavila rekord u dubinskom ekstremnom peglanju, 2003. godine, a dubina je iznosila 100m).

Natjecanja…

Prvo je natjecanje održano u rujnu 2002. godine. Prvo i zasad jedino Svjetsko prvenstvo održalo se u blizini Munchena. Bilo je to vrlo uspješno natjecanje, koje je privuklo veliku medijsku pozornost. Nastupilo je osamdeset timova iz deset zemalja, među kojima je i Hrvatska.

http://www.topito.com/wp-content/uploads/2010/05/repassage_000.jpg

Sir Steve Redgrave, osvajač pet olimpijskih medalja u veslanju, na ljetnim je Olimpijskim igrama 2004. lobirao da ekstremno peglanje postane olimpijski sport: "To je fantastičan sport. Malo je bizaran u nekim aspektima, ali za nekoliko godina veslanje bi moglo biti izbačeno iz Olimpijade i nadomješteno ekstremnim peglanjem."

Vjerovali ili ne, Udruga ekstremnih peglača čak ima i svoje rivale: to je skupina poklonika Urban housework-a, koja zastupa tezu da njihovi sportovi (kao što je ekstremno usisavanje – najpoznatija disciplina je takozvani "downhill vacuuming", odnosno spuštanje s usisavačem niz slap i skupljanje nečistoća) koriste okolišu jer kupe stvari koje tamo ne pripadaju, dok smatraju kako ekstremni peglači ničime ne pridonose prirodi.

U koju god se skupinu svrstali, zabava vam je zagarantirana.









Više o ekstremnom peglanju saznajte na stranicama Extreme Ironing Bureau-a.

Objavi komentar Blogger

 
Top