Podsjećamo vas na gedžete bez kojih je život nekad bio nezamisliv, a sad vam skupljaju prašinu na nekoj polici, poput video-kaseta, flopi-diskova, gramofonskih ploča...



NAPREDAK JE NEZAUSTAVLJIV, A SVIJET SE NEPRESTANO MIJENJA! Jer, da li se sjećate kada ste posljednji put slušali muziku sa audio-kasete? A tek koliko je godina prošlo otkad ste sa svog kompjutera nešto prebacili na flopi-disk? Vjerovatno bar desetak…

Podsjećamo na stvari bez kojih je nam je život u drugoj polovini dvadesetog vijeka bio nezamisliv, a sad su vam vjerovatno zaturene u nekoj fioci. Ako ste ih uopšte sačuvali…

1. FLOPI-DISK



Flopi-disk ili flopi-disketa (FDD), uređaj za čuvanje podataka koji je bio glavni prenosivi uređaj do pojave CD-a, kasnije i DVD uređaja i medija, pojavio se još krajem 60-ih godina prošlog vijeka. Imao je prečnik od čitavih 8 inča (200 mm), komercijalno je postao dostupan 1971. godine.

Nekad popularni "flopi", kao i ostali magnetni diskovi, sastoji se od glava, cilindara i sektora. Glava flopi-diska zapravo je jedna njena strana, cilindar je jedna kružnica oko središta koja se nalazi na jednoj glavi, a cilindri su podjeljeni na sektore. Na klasičnom flopi-disku kapaciteta 1,44 MB nalaze se dvije glave, 80 cilindara s po 18 sektora, svaki od po 512 bajta.



Skoro 20 godina suvereno je vladao računarskim svijetom i bio glavni prenosnik podataka među računarima. Danas se gotovo i ne koristi zbog mnogo većih i bržih CD i DVD medija, kao i USB fleš-stikova.

2. AUDIO-KASETA



U vrijeme digitalne memorije, MP3, mikro kartica i hard diskova, samo se još stariji ljubitelji muzike prisjećaju dobre stare kasete. Audio-kasete sa magnetnom trakom sa nama su još od šesdesetih godina prošlog vijeka, kada ih je usavršila holandska kompanija "Philips". Format je ubrzo postao popularan, pošto "Philips" nije zahtjevao licence za proizvodnju kaseta.

U to vrijeme kaseta je predstavljala revolucionaran izum, prije svega jer je značila uspon u svijet muzike po sopstvenoj volji i izboru. Na kasetu su se mogle da se snimaju popularne radio emisije, naročito top-liste, a najnovija pjesma omiljenog benda čekala se satima, s prstom na "rec". Kaseta se mogla i presnimiti, ali je kvalitet snimka u tom slučaju drastično opadao.

Kasetofoni su postajali sve manji, pojavili su se i vokmeni sa slušalicama, a svaki bolji auto-radio imao je ugrađen plejer za kasete. Vrhunac rasprostranjenosti kaseta bila je 1989. godina, kada ih je samo u Britaniji prodato 83 miliona primjeraka.



Kasete su dugo odolijevale i nakon što se pojavio CD format, pošto kompakt diskove tada nije bilo lako piratizovati. Ipak, razvojem kućnih računara i CD rezača sa njima, starim kasetama, koje su decenijama predstavljale dio pop-kulture, konačno je došao kraj.

3. DIGITRON



Kalkulator ili digitron je minijaturni, elektronski računar namjenjen, po pravilu, jednostavnim proračunima. Pojavio se početkom sedamdesetih godina dvadesetog vijeka.

Uređaj baziran na integralnom kolu koje je moglo da sprovodi bazične računske operacije (sabiranje, oduzimanje, množenje i djeljenje) izmislili su američki inženjeri, koji su, ostavši bez posla u svemirskom programu, osnovali svoje privatne firme. On se sastojao od kućišta u kome je bila štampana ploča sa navedenim integralnim kolom, baterija ili akumulator, a spolja displej i tastatura. Dimenzije su bile obično takve da može da stane u džep (džepni kalkulator).



U početku su ga proizvodile, i to po visokoj cijeni, ugledne američke firme kao što je "Hewlett Packard", dok ga danas najviše "štancuju"kineske firme po izuzetno niskoj cijeni. Funkcije kalkulatora u novije vrijeme preuzeli su računari i, naročito, mobilni telefoni, pa se danas koristi u mnogo manjoj mjeri nego ranije.

4. VIDEO-KASETA



Video-kasete ili VHS (Video Home System) kasete u upotrebi su od druge polovine sedamdesetih (prvi VHS plejer predstavljen je 1977. godine u Čikagu). Prvih godina industrija je bila u svojevrsnom "ratu" između VHS-a i Betamaksa (skraćeno: Beta), ali je VHS odneo pobjedu zbog svojih prednosti poput dužeg vremena prikazivanja videa, bržeg premotavanja unapred i unazad i manje komplikovanog i jeftinijeg plejera, tj. čitača.

Kraj osamdesetih i početak devedesetih bile su zlatne godine video-kaseta, pa je u to vreme došlo do prave “poplave” video-klubova. Otvarani su po podrumima i garažama, a mnogi od njih su imali kolekcije od svega stotinak filmova. Jedno od pravila bilo je i to da su kasete, prilikom vraćanja, morale da budu premotane na početak, a članske karte klubova u početku su bile kartonske. Masovno su se kupovale i prazne kasete, koje su najčešće služile za snimanje filmskih hitova sa TV-a ili omiljenih muzičkih spotova sa tada neprikosnovenog MTV-ja.



Krajem devedesetih došli su "crni dani" za VHS, jer su ga "pregazili" optički diskovi. Proizvodnja VHS-a počela je da drastično opada od 2000. godine, a od 2006. godine nijedan zvanični filmski studio u SAD nije objavio novosnimljeni film u VHS formatu.

5. PEJDŽER



Pejžer je gedžet koji je nekako najbrže otišao u prošlost, jer je na ovim prostorima bio aktuelan nepunih deset godina. Iako prvi pejdžeri u svijetu, prezicnije u Americi, datiraju još iz pedesetih godina prošlog vijeka, pravu funkciju dobili su znatno kasnije, a u Srbiji su se pojavili početkom devedesetih.

Sistem je funkcionisao tako što bi poruka izdiktirana operateru u telefonskom centru u kratkom roku bila proslijeđena na pejdžer korisnika. Ipak, ta komunikacija je bila jednosmjerna, pa je vlasnik pejdžera u tom slučaju obično morao da pronađe fiksni telefon, jer je "javi se" upravo i bila najčešća poruka.



Kao i svaka tehnološka inovacija, u početku je, zbog visoke cijene, bio dostupan samo probranoj klijenteli, pa je na neki način bio i statusni simbol. Nekoliko godina kasnije postao je pristupačan i "običnim" smrtnicima, ali se u međuvremenu "dogodio" mobilni telefon, pa se pejdžer vrlo brzo preselio u historiju.

6. GRAMOFONSKA PLOČA



Gramofonska ploča je vrsta nosača zvuka, veoma popularna do 80-ih godina prošlog vijeka, koja datira još s kraja 19. vijeka, tačnije iz 1887. godine. Poznata je i kao LP (skraćeno od "Long Play", kod nas su se još zvale i "longplejke") i vinil. Sama ploča je okrugla i od polivinilske mase. U nju je, spiralno ka centru, urezana traka u kojoj različita nazubljenost znači različit zvuk.

Reprodukcija zvuka vršila se preko gramofona, tako što je pogonski mehanizam okretao držač gramofonske ploče. Zatim se ručica sa gramofonskom iglom spuštala na gramofonsku ploču, pratila brazde urezane na ploči i pritom vibrirala lijevo-desno. Te mikro vibracije su se vodile na izvor zvuka, a to su u početku bile trube za reprodukciju, gdje su se vibracije pojačavale i pretvarale u zvuk. Kasnije se tu nalazilo pojačalo, koje je dalje bilo povezano sa zvučnikom.

Najstarija ploča na prostorima ex-Jugoslavije, prečnika 17 centimetara, snimljena je 1903. godine u Beogradu i potom štampana u Londonu. Gramofonske ploče su suvereno vladale sve do pojave CD tehnologije, koja je uspela da istisne sa tržišta vinilsku ploču, pretvorivši je zajedno sa gramofonom u tehnološki otpad.



Posljednjih godina gramofoni i ploče ponovo stiču popularnost, pa se čak otvaraju nove prodavnice ploča i oživljavaju zamrle berze ploča. Ipak, riječ je pretežno o kolekcionarima i pasioniranim ljubiteljima čuvenog "krckavog" vinilskog zvuka, dok u masovnoj upotrebi primat i dalje drže digitalni nosači zvuka.

7. ANALOGNI FOTO-APARAT



Prvi foto-aparat pojavio se JOŠ davne 1888. godine, a proizvela ga je američka firma "Kodak". "Stari", analogni foto-aparat imao je kompaktno kućište, njime se moglo lako rukovati, a koristio je smotani film.

Ideja je bila da kada se "ispuca" film, aparat odnese u fotografsku radnju, koja razvija slike i vlasniku ga vraća sa novim uloženim filmom. Film je najčešće imao 36 snimaka i bio je obložen emulzijom osjetljivom na svijetlo, pa se često dešavalo da ostanemo bez toliko iščekivanih fotografija sa rođendana, ljetovanja ili nekog "jako važnog događaja" zato što je film osvjetljen.

Već osamdesetih godina prošlog vijeka počela je da se razvija digitalna tehnologija, koja je velikom brzinom potisnula analognu u svim sferama ljudske djelatnosti, pa su tako i digitalni foto-aparati zamenili analogne. Savremeni, digitalni foto-aparati, koriste memorijsku karticu za smještaj podataka koja se pokazala mnogo praktičnija i efikasnija, dok su skupe laboratorije za razvijanje filma zamjenili računari.



U početku su, kao i svaka novotarija, digitalni aparati bili prilično skupi, ali su poslije nekoliko godina postali pristupačni. Više nema bojazni da ćemo ostati bez fotografija, čak odmah možemo i da vidimo "kako smo ispali" i eventualno ponovo "škljocnemo". Međutim, digitalni aparati su u "penziju" poslali i foto-albume, jer gotovo niko više ne prebacuje fotografije na papir. Uostalom, i šta će nam, jer sada je tu globalni album za fotografije − Facebook.







261857_1111_vampire_BR_300x250

Objavi komentar Blogger

 
Top