Kakadu nacionalni park se odlikuje prizorima nenadmašne prirodne ljepote, a zbog svoje jedinstvene flore i faune, prepoznat je kao jedan od najljepših nacionalnih parkova u Australiji.

Nacionalni park osnovan 1979. danas zauzima područje veličine od oko 20 000 kvadratnih kilometara.

U tom području, od spektakularnih strmih obala i erozijom odlomljenih stijena do unutrašnjosti poluotoka Arnhemlanda, nižu se močvare mangrove, područja dina, savane, šume eukaliptusa i povremena močvarna jezera nazvana billabongs. Raznolikost prirodnih životnih prostora odražava se u bogatstvu vrsta tropskih krajolika. U nacionalnom parku živi trećina svih australskih vrsta ptica, četvrtina ribljih vrsta na kontinentu te oko 4000 vrsta kukaca. Ekološku su ravnotežu desetljećima ugrožavala stada bivola. U međuvremenu su bivoli potomci životinja koje su u 19 st. doveli doseljenici iz Indonezije, gotovo istrijebljeni.



Kroz park, gotovo u cijelosti, prolazi velika tropska rijeka South Aligator River,koja je dom velike populacije krokodila. Dvije različite vrste krokodila obitavaju ovdje, Johnstonovi krokodili, koji žive u slatkoj vodi i uglavnom se hrane ribom i estuarijski krokodili koji su potpuno različiti. Ova su stvorenja najveći gmazovi na svijetu, a sposobna su živjeti i u slatkoj i u slanoj vodi. Znaju doseći duljinu od 6 m, i mogu biti izuzetno opasni.

Divljina Kakadu je zemlja Gaguđua, aboridžinskog naroda po kome je nacionalni park i dobio ime (nazvan je po pogrešnom izgovoru naziva za aboridžinski jezik Gagadžu ). Njihovi su preci došli iz jugoistočne Azije prije najmanje 40 000 godina, vjerovatno kopnenim putem jer je tokom ledenog doba nivo morao bio niži.

Slikarije na stijenama, nastale tokom posljednjih 18 00 godina na mnogim mjestima parka, podsjećaju na kulturu australskih prastanovnika.



Prije oko tisuću godina u Kakaduu su se oblikovale močvare natopljene slatkom vodom. Uz ribe slikari tog doba slikali su dugovrate kornjače, dugonoge guske i žene koje prelaze preko močvare na splavovima koje odguruju motkama.


Veliki termitnjaci u parku Kakadu

Objavi komentar Blogger

 
Top