http://abcplanet.com/wp-content/uploads/2009/04/800px-mount_rushmore_national_memorial.jpg


Mount Rushmore predstavlja jednu od najvećih i najpoznatijih svjetskih skulptura koja je ikada uklesana na površini jedne granitne klisure. Ova impresivna skulptura koja se nalazi u regiji Black Hills, na jugozapadnom dijelu savezne države Južne Dakote u SAD-u, izgrađena je da podsjeća na prvih 150 godina SAD-a te prikazuje četiri najomiljenija bivša američka predsjednika: George Washingtona, Thomas Jeffersona, Theodore Roosevelta i Abrahama Lincolna - po redu s lijeva na desno. Cijeli spomenik prostire se na površini od 5,17 kvadratnih kilometara te je isklesan na visini od 1.745 metara nadmorske visine. Svaka od skulptura glava bivših predsjednika visoka je oko 18 metara. Gradnja ove monumentalne skulpture, čiji su tvorci poznati američki umjetnik i kipar Gutzon Borgluma te nakon njegove smrti i njegov sin Lincoln Borglum, trajala je od 1927. do 1941. godine. Od svog prvog predstavljanja za javnost pa sve do danas planina Rushmore ostala je jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija u SAD-u.

http://www.pictureninja.com/pages/united-states/south-dakota/mount-rushmore-entrance.jpg


Prije nego što su Amerikanci planinu preimenovali u Mount Rushmore, prema američkom pravniku Charlesu E. Rushmoreu koji je tokom 1885. godine bio na ekspediciji na ovom području Južne Dakote, domorodački Lakota Sioux Indijanci nazivali su je planina „Šest djedova“. U indijanskoj tradiciji planina „Šest djedova“ je poznata kao dio hodočašća kojim je prošao sveti čovjek Lakota Indijanaca Crni Los na svom duhovnom putovanju. Zanimljivo je istaknuti da je izvorna zamisao začetnika ideje o izgradnji spomenika - historičara Doane Robinsona - bila da se prikaz poznatih ljudi ukleše za vrijeme gradnje na planinskom području „Needles“, nedaleko od planine Rushmore, s ciljem turističke promocije cijele regije. Međutim, umjetnik Gutzon Borgluma odbio je graditi spomenik na spomenutom području iz razloga što tamo stijene nisu bile dovoljno kvalitetne za obradu. Također, Borglum je utjecao i na to da tema prikaza na stijenama ima jasnu nacionalnu temu, zbog čega je predložio izradu skulptura lica četiri omiljena američka predsjednika.

http://www.pictureninja.com/pages/united-states/south-dakota/mount-rushmore-south-dakota.jpg


Odmah nakon što su dobijena potrebna finansijska sredstva 1927. g. započela je gradnja spomenika, te su već u razdoblju od 5 godina, od 1934. do 1939., sve predsjedničke glave bile isklesane. Na izgradnji spomenika radilo je oko 400 radnika pri čemu se koristio dinamit, dlijeta, bušilice i ostala klesarska oprema, za vrijeme čega je odstranjeno oko 450 tisuća tona kamenja koje danas leži u podnožju spomenika. Nakon smrti Gutzon Borgluma u martu 1941. g. gradnju je nastavio njegov sin Lincoln. Iako je prema izvornim modelima bilo planirano da će svaki pojedinačni portret predsjednika biti prikazan od struka do glave, zbog nedostatka sredstava ta zamisao nije do kraja ostvarena, te je i gradnja spomenika konačno morala završiti u oktobru 1941. godine.

http://www.slingomom.com/wp-content/uploads/2010/04/800px-Mt_rushmore_07_27_2005.jpg


Zanimljivo je spomenuti da je već 1936. godine Mount Rushmore posjetilo oko 200 hiljada posjetitelja iako spomenik još nije bio ni napola gotov. Ako uzmemo u obzir da je s vremenom spomenik postao glavna turistička atrakcija Južne Dakote koju godišnje posjeti i do 3 miliona ljudi, onda sa sigurnošću možemo zaključiti da se izvorni cilj začetnika ideje o skulpturi uistinu ostvario. Pošto je prepoznat veliki potencijal i vrijednost spomenika, 1998. godine su u sklopu spomenika otvoreni brojni sadržaji za posjetitelje od kojih se izdvajaju uređene staze, zatim Centar za posjetitelje, Muzej Licoln Borglum i Predsjedničku stazu. S vremenom je spomenik postao jednan od simbola Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega i ne čudi činjenica što se on često može vidjeti u brojnim filmovima i televizijskim serijama. Zbog svojih impresivnih dimenzija, pozicije i jedinstvenosti kojom podsjeća na stare egipatske građevine, sigurno je da će ova galerija američkih predsjednika još dugo nastaviti privlačiti brojne posjetitelje.









Objavi komentar Blogger

 
Top