Popularno vjerovanje među štovateljima interneta jest da je isti sačinjen od pregršt isprepletenih šupljih cijevi u kojima žive slatke mace koje svako malo proviruju na naše monitore. Google, danas jedna od najmoćnijih multinacionalnih kompanija u svijetu i, za mnoge, simbol interneta izrastao iz jedne garaže u Silicijskoj dolini, moderno je božanstvo koje svakodnevno indeksira 20 milijardi web stranica, posreduje u 3 milijarde pretraživanja i platforma  za 425 milijuna korisnika usluga Gmail. Fizički sustav od stotine tisuća kilometara kabela i servera formira mrežu u kojoj se svatko od nas uhvati svakog dana – zastrašujuće i mistično, baš kakva božanstva i trebaju biti.
A onda je Google otvorio vrata svojih hramova, žila kucavica digitalnog doba, živčanih centara interneta, popularno zvanih Googleovim podatkovnim centrima, u koje su donedavno tek rijetke zvjerke mogle proviriti… I gle čuda, internet je doista napravljen od isprepletenih šarenih cijevi, pomalo nalik na šašave konstrukcije profesora Baltazara i, svakako, podjednako čudesno funkcionalnih, no, nažalost, oko kamere fotografkinje Connie Zhou, koju je dopala ta čast da snimi seriju ‘Gdje živi internet’, nije zabilježilo nijednu macu. Tek pokojeg inženjera i žuto-plavo-crveno-zelene bicikle na kojima isti, u prijevojima između fiberoptičkih stijena, rade nešto što prosječan normalan korisnik world wide weba vjerojatno nikada neće razumjeti.
Podatkovni centar u Lenoiru u američkoj saveznoj državi Sjevernoj Karolini sada je moguće virtualno razgledati pomoću Street View-a, a svoju su utrobu uz njega javnosti posredstvom fotografija otvorili i centri u Finskoj i Belgiji.Google je stubokom promijenio način na koji razmišljamo o pristupu informacijama. Suosnivači tvrtke Larry Page i Sergey Brin svoj su rad od početka temeljili na misiji organizacije svjetskih informacija kako bi ih učinili univerzalno dostupnima i korisnima, a njihov je neslužbeni moto ‘Don’t be evil’. Sjetite ga se kad sljedeći puta budete u slatkoj napasti zlorabiti moć koju vam je Google učinio dostupnom.Svakako se nadamo da ljudi u Googleu to isto imaju na umu dok raspolažu sa svakome od milijardu nas korisnika krucijalnim informacijama.